apploud tým

Pohled zevnitř: Jak to funguje v Apploudu

Chystáte se k nám na pohovor a zajímá vás, jak to u nás funguje v běžném provozu?

Hlavním gró naší firmy je kompletní delivery pro klienta. Nejsme konzultanti, nebo “jenom” programátoři. Doručíme kompletní řešení na míru. S našimi klienty řešíme přesah do byznysu, dlouhodobou smysluplnost projektu, možnost růstu a uživatelskou přívětivost aplikací. Nechceme do světa poslat OK appku a vyfakturovat peníze. Chceme tvořit aplikace, které mají smysl pro zadavatele, uživatele i pro nás. Peníze už jsou vedlejším produktem našeho snažení. Že to děláme dobře, je vidět – oslovují nás největší hráči na trhu a důvěřují nám špičky ve svých oborech. Nejsme pro ně dodavatel, ale technický partner.

Možná i proto u nás zaměstnanci zůstávají déle, než je statistický průměr. Aktuálně je nás dvacet a proto si potřebujeme vybírat, koho k sobě pozveme do týmu. Chceme pracovat s kvalitními lidmi, kteří nám sednou a zůstanou s námi několik let. Prostě věříme v dlouhodobé vztahy. Každopádně to neznamená, že už při nástupu víme, zda to bude pro obě dvě strany fungovat. Navzájem se otestujeme při zkušební lhůtě a pokud spolupráce nebude fungovat, rozejdeme se v dobrém a kvalitní lidi rádi doporučíme jinam.

Každodenní režie

A jak to funguje na denní bázi? Jan David, neboli JD, případně Mirek Kubíček získá zakázku od klienta. Tu důkladně zpracují a vytvoří následnou nabídku. Už od začátku do procesu vstupují team leadeři a mají své slovo. Team leadery máme ve firmě dva, Marco Palma je odpovědný za frontend a Jan Konáš za backend. Po konzultaci s oběma se vytvoří nacenění a JD sepíše úvodní specifikaci. A tím myslíme pořádnou specifikaci – rozsahem bývá mezi 20 až 50 stránkami a jejím cílem je vše vyřešit na začátku, abychom nemuseli při vývoji vše 5× měnit a diskutovat. Šetříme tak čas svých lidí i peníze klienta. To samozřejmě neznamená, že nejsme schopni efektivně reagovat na změny, pokud je to potřeba. Důležité je ale mít realistická očekávání rovnou od začátku, to platí i pro naši spolupráci se zaměstnanci.

Následně se vrháme na grafiku. Tu tvoříme ve Sketch. Celý vývoj potom řešíme v Gitlabu, kde rozdáváme tasky. Práci plánujeme vždy na 6 hodin denně. Proč? Z jednoduchého důvodu, necháváme si prostor na manévrování, když se stane něco neočekávaného nebo když je potřeba vyřešit nečekané požadavky. Díky tomu nedochází ke stresu a přesčasům.

Ještě bychom chtěli zmínit jak testujeme produkty. Zavedli jsme testování dvojího typu. V automatizovaném testování máme vše od backendu, přes statistickou analýzu kódu, unit testy až po integrační testy. Zatímco manuální testování jedeme po staru. Tester otevře aplikaci na všech rozlišeních a prohlížecích a doopravdy se prokliká každým krokem.

Návrat do kanceláře

Kdo řídí co?

Jan David

Zakladatel Apploudu a šéf celého studia. Ve firmě je dostupný opravdu pro každého. Nebojí se rozseknout debatu, ani řídit klíčové projekty, jako je například CETIN. Každý den je na exekutivě a každou otázku s ním vyřešíte do pěti minut.

Jan Konáš a Marco Palma

Hlavy backendového a frontendového týmu! Kluci pomáhají s prioritizací veškeré práce, odstiňují veškeré bullshity klientů, pokud to nezvládnou projekťáci, a hlavně, jsou to profíci ve svém oboru. Oba sedí se svým týmem v místnosti a jsou jim pořád po ruce.

Mirek Kubíček

Člověk přes byznys. Mirek má na starosti vyjednávání s klientem, řídí klientský servis a prakticky nám nosí práci. Dohlíží, že doručíme, co jsme slíbili, a je vždy ochotný si udělat čas na zpětnou vazbu.

Chcete poznat i zbytek týmu? Podívejte se na naši kariérní stránku, nebo se ozvěte JD na honza@apploud.cz.

Další články